Trening na niestabilnym podłożu cieszy się coraz większą popularnością. Co tak naprawdę mają dać nam ćwiczenia teoretycznie nastawione na korzystanie z „priopriocepcji”, czyli czucia głębokiego naszych mięśni oraz panowania nad środkiem ciężkości? Mają poprawić naszą stabilność i równowagę, które to przekładają się na ogólną poprawę formy sportowej. Ale czy tego rodzaju trening rzeczywiście będzie miał na to wpływ? Między innymi na te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
SPLIT (z ang. splitted – podzielone) to nazwa jednej z najpopularniejszych strategii treningowych na siłowni. W fit-społeczności utarło się przekonanie, że jeżeli nie trenujesz splitem to musisz być początkującym/ą. Nie do końca jest to prawdą. Jak każda filozofia treningowa, ta również posiada swoje zalety i wady. W tym artykule postaram się je w jasny sposób przedstawić. Nauczę Was również tworzyć własne plany jak i zaproponuję gotowe schematy. Zapraszam!
Na linii startu spotyka się dwóch zawodników, zarówno jeden, jak i drugi dobrze przepracował okres przygotowawczy i czują, że ten bieg będzie należał do nich. Zawodnicy startują wysuwając się na sam początek, utrzymują dobre tempo i pierwsze kilometry pokonują praktycznie w tym samym czasie, ale wraz z ilością przebiegniętych kilometrów jeden z nich zaczyna obniżać tempo swojego biegu, w przeciwieństwie do drugiego, który notuje zwycięstwo i wraz ze złotym medalem na szyi opuszcza podium. Zastanawiasz się pewnie co tak drastycznie wpłynęło na różnicę w wyniku obydwu zawodników? Za pomocą tego artykułu wytłumaczę Ci czym jest trening uzupełniający i w jaki sposób stosować go aby zmaksymalizować swoje wyniki.
Jesteś osobą średnio zaawansowaną lub zaawansowaną i myślisz nad zmianą planu treningowego? Przebrnąłeś/aś przez półroczny, monotonny FBW? Skończyłeś/aś roczny staż na „splicie”? Szukasz nowych narzędzi i rozwiązań do dalszej pracy nad sylwetką, które pozwolą Ci rozwijać się bez ograniczeń? Zatem koniecznie musisz przeczytać poniższy artykuł i poznać strategię „PUSH&PULL”.
Zalążek treningu obwodowego powstał już w 1953 roku z pomysłu aby sekwencje ćwiczeń zamykać w przedziale powtórzeń lub w czasie. Wszystkim dzisiaj znany CrossFit również jest formą treningu obwodowego z dodanymi elementami olimpijskiego podnoszenia ciężarów. Na czym polega i jak wygląda przykładowy trening obwodowy oraz jakie przynosi efekty? Tego wszystkiego dowiecie się czytając poniższy artykuł.
Calypso Fitness S.A. jest beneficjentem Subwencji Finansowej udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. w ramach Tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm.